Соленоїд для автомобільної лебідки
Навіщо потрібні соленоїди для лебідок
Насамперед, треба сказати кілька слів про автомобільну лебідку. Вона являє собою пристрій, на барабан якого за допомогою електродвигуна, що живиться від бортової мережі автомобіля, намотується трос, що використовується для витягування автомобіля.
Соленоїд для лебідки – це електронно-механічний блок керування лебідкою, який її включає та вимикає, обертає в один чи інший бік, таким чином, розмотуючи та змотуючи трос.
Види та типи соленоїдів
Соленоїдів нині випускається досить багато. Тому щоб автомобілісту було простіше в них розібратися, вони поділені на види і типи.
По формі
За зовнішнім виглядом та формою електронно-механічні блоки бувають:
- кубічними;
- бочкоподібними.
Наявність соленоїдів різної форми дозволяє підібрати їх для встановлення будь-якого місця будь-якого автомобіля.
За потужністю
За цією категорією всі соленоїди умовно поділяються на 4 види:
- Для лебідок малої потужності (120 А);
- Для лебідок квадроциклів (240 А);
- Для лебідок автомобілів (450 А);
- Для лебідок евакуаторів (450 А).
По підключенню
Залежно від типу електродвигунів, соленоїди випускаються:
- для трьох контактних двигунів;
- для двох контактних двигунів
За напругою
З урахуванням робочої напруги в автомобілі, соленоїди поділяються на:
- соленоїд для лебідки 12 вольт;
- соленоїд для лебідки 24 вольти.
Принцип роботи
Блок соленоїдів, або, як його часто називають, вихідне реле, здійснює управління лебідкою за наступним принципом. У непрацюючому стані лебідки його контакти знаходяться в розімкнутому положенні і струм на неї не надходить. При використанні замикаються певні контакти, струм подається на лебідку, що обертається у зворотному напрямку, розмотуючи трос. Для його змотування замикаються інші контакти, і струм подається іншим електричним ланцюгом на лебідку, яка обертаючись, намотує трос.
Характерні риси
Особливість роботи будь-якого соленоїда в тому, що на його контакти надходить струм великої сили – від 100 до кількох сотень ампер. У цьому криється і причина його виходу з ладу. При частій експлуатації лебідки та її великої навантаженості відбувається пригорання контактів соленоїда. Тому досвідчені автомобілісти рекомендують купити соленоїд для лебідки резервний і завжди мати його в машині, щоб не опинитися в самий невідповідний момент без лебідки. Для позашляховиків зазвичай необхідно купити соленоїд 12 вольт для лебідки.
Наступна за частотою причина – механічна. На всюдиходах лебідки встановлюються не для катання рівним шосе, а для постійної їзди бездоріжжям. І це може призвести до порушення цілісності всього блоку чи його герметичності. У свою чергу порушення герметичності призводить до потрапляння всередину його вологи, бруду, солі, інших агресивних засобів, що також є нерідкою причиною виходу з ладу. Багато хто називає цю причину хімічною.
Враховуючи вищевикладене, власникам позашляховиків, оснащених лебідкою, бажано все ж таки соленоїд для лебідки купити про запас.